JAVNI RAZPIS
5. javni razpis podukrepa 6.1.Pomoč za zagon dejavnosti za mlade kmete za leto 2019
POVZETEK IN GLAVNE DEJAVNOSTI
Kristjan Božič sem finančno pomoč pridobil iz naslova 5. javni razpis podukrepa 6.1. za leto 2019.
Po prejemu pozitivne odločbe ARSKTRP sem začel z realizacijo razvojnih ciljev iz poslovnega načrta. V obdobju treh let sem izpolnil vse mejnike in razvojne cilje.
Zavezal sem se, da bom na prevzeti kmetiji opravljal kmetijsko dejavnost, katera je usmerjena predvsem v vinogradništvo in oljkarstvo ter pridelavo predelkov iz oljk, v skladu z načrtovanimi cilji. Na kmetiji sem povečal obseg proizvodnih kapacitet, povečal konkurenčnost prevzete kmetije, uvedel inovacije in naložbe v osnovna sredstva. Kot mlad prevzemnik sem se na kmetiji tudi zaposlil.
Aktivno sodelujem z svetovalnimi ustanovami, povečati imam namen kapacitete pridelave grozdja in oljk, povečati nasade vinskih sort in oljčnih dreves ter s tem razširiti ponudbo.
Z nakupom nove mehanizacije bom prispeval k učinkovitosti in lažji obdelavi večjih kapacitet in s tem povečati konkurenčnost in možnost doprinosa na kmetiji.
Glavni del naložbe na kmetiji je bil usmerjen v povečanje primerljivih kmetijskih površin, nakup kmetijske mehanizacije in specialne opreme.
Tako smo na kmetiji nabavili traktorski priključek – pletvenik in traktor (Landini, 90 KM, štirikolesni pogon) in IKT opremo: tiskalnik.
FADN knjigovodstvo sem začel voditi na svoje im z 1.1.2021.
Za obveznost razpisa podukrep 6.1 sem vodil FADN v letih 2021, 2022.
Za dve leti je bila narejena letna obdelava podatkov FADN. Redno sem poročal o doseženih rezultatih kmetijskega gospodarstva s pomočjo vodenja FADN knjigovodstva–oddaja obdelanih podatkov na MKGP.
Kot mladi prevzemnik in nosilec kmetije sem se izobraževal, obiskoval sem usposabljanje iz angleškega jezika in iz računalništva (digitalne vsebine).
S prevzemom kmetije sem se vključil v ekološko kmetijstvo.
Oljčno olje se je nadgradilo s shemo kakovosti ZOP. Pridobili so certifikat Ekstra deviško oljčno olje Slovenske Istre z zaščiteno označbo porekla (EDOOSI ZOP).
Z izborom in realizacijo določenih razvojnih ciljev sem prispeval tudi k varovanju okolja in k doseganju cilja iz skupine inovacije.
V sodelovanju s KGZS- Zavod GO smo v oljčniku izvedli škropilni poskus. Uporabili smo osnovno sredstvo Kaolin za zaščito oljčnih dreves in plodov pred napadom oljčne muhe.
Z usmerjanjem energije v novo znanje, inovacije in v povečanje kapacitet si tako kot mladi prevzemnik omogočim bolj kvalitetno ponudbo pridelkov in proizvodov, bolj stalen prihodek ter večjo možnost dolgoročne in gotove zaposlitve na kmetiji.
Z realizacijo zastavljenih razvojnih ciljev sem posodobil kmetijsko gospodarstvo z mehanizacijo in IKT za učinkovitejše doseganje konkurenčnosti.
Izvedba zastavljenih ciljev je pripomogla k ustrezni organizaciji in vodenju kmetijskega gospodarstva.
CILJI
– Gospodarski razvoj kmetije: povečati obseg proizvodnje in povečati konkurenčnost kmetijskega gospodarstva;
– Z gospodarjenjem na kmetiji prispevati k doseganju horizontalnih ciljev: inovacije in varstvo okolja.
PRIČAKOVANI REZULTATI
– Povečan obseg in raznovrstnost pridelave na kmetiji;
– Višji prihodek in dohodek na kmetiji;
– Zaposlitev na kmetiji.
POVEZAVE:
– https://ec.europa.eu/info/food-farming-fisheries/key-policies/common-agricultural-policy/rural-development
– www.program-podezelja.si